Pitanja za studentski zbor

Ovdje možete uputiti pitanja svojim studentskim savjetnicima ili Studentskom zboru Hrvatskih studija.
Post Reply
studentski zbor

Pitanja za studentski zbor

Post by studentski zbor » 30 Oct 2008, 17:42

Na ovom topicu slobodno uputite pitanja svojim studentskim predstavnicima u studentskom zboru HS vezana uz probleme koji vas muče. Vjerujemo da svi znate tko su studentski predstavnici i kako je sastavljen zbor, ali za svaki slučaj, slijedi popis članova:

Helena Rašić - predsjednica/ psihologija
Tino Banić - zamjenik predsjednice / sociologija
Perica Štefan- povijest/komunikologija
Simona Vlahović- filozofija
Jelena Gazivoda- kroatologija i komunikologija
Lana Kičin- psihologija
Vedran Mušura- komunikologija
Dunja Ivić - povijest/sociologija
Monika Kuprešak - komunikologija
Petra Košutar- kroatologija (poslijediplomski)

Nama se uvijek možete obratiti ako imate kakvih problema s profesorima, programima, ili bilo čime za što smatrate da vam možemo pomoći. U slučaju da vam ne možemo pomoći, za što uvijek postoji mogućnost, pokušati ćemo vas uputiti na onoga tko može. Molimo vas samo da ne krećete olako s kritikama, nego da prvo pitate ako vam nešto nije jasno. Takošer vas molimo da ne napadate i kritizirate članove zbora na osobnoj razini, a pitanje vriješanja je regulirano kao i na ostatku foruma.
Što se tiče zapisnika sa dosadašnjih sjednica studentskog zbora HS, oni će biti uskoro objavljeni, o čemu ćete biti pravodobno obaviješteni. Uredovno vrijeme studentskog zbora će biti utvršeno i objavljeno čim nam se urede prostori do kraja, a tada ćete moći doći i uživo pitati što vas zanima.
Takošer, možete nam se uvijek obratiti na mail studentski.zbor@hrstud.hr, a u slučaju da je problem ozbiljan, sazvati će se izvanredna sjednica na koju ćete biti pozvani da ga svima obrazložite.

Nadamo se ugodnoj suradnji!
Pozdrav! :)
Studentski zbor Hrvatskih studija

*Goran Gradiček, Zagorka Dubovečak i Rona Bušljeta podnijeli su ostavke na mjesto članova Studentskog zbora Hrvatskih studija. Njihove ostavke možete vidjeti na oglasnoj ploči Studentskog zbora.

Tajči

Re: Pitanja za studentski zbor

Post by Tajči » 30 Oct 2008, 19:56

Koliko se često sastajete? Otprilike? Ajd nam sredite neki party na kampusu, brucošijadu... 8)

studentski zbor

Post by studentski zbor » 30 Oct 2008, 20:04

Svakih mjesec otprilike ali smo stalno u kontaktu.
Brucošijada...radi se na tome, ali nam ozbiljno nedostaje ljudi koji bi to radili. Svi bi brucošijadu, a nitko ne bi radio na organizaciji. Za sada je jedna osoba na tome, drugih jednostavno nema. Na vama je hoće li je biti.

jelena696

Post by jelena696 » 03 Nov 2008, 19:36

Zašto studentski zbor na neki način nije utjecao na ovogodšinji nastavni plan, ISVU i ostale relevantne stvari?
Naime, mislim da se studente drugih godina ozbiljno zakinulo i na jedan način bezobrazno postupilo. Koliko sam ja upoznata (ispravite me molim Vas ako griješim) ali student studira po pravilima koja su vrijedila kada je upisao faks. Naravo, uvijek dolazi do nekih izmena i sve je to u redu no mešutim ovakve ozbiljne promjene i narušavanje svih pravila koje su studenti drugih godina (prvenstveno mislim na njih) imali smatrama na jedan način bezobraznim. Osim što su im se oduzeli bodovi jer npr.neki kolegiji su prošle godine recimo nosili 5 ECTS a sada nose 4 ECTS, moraju nadoknaditi bodove ako su imali manje od 60 ECTS. Ok, bodovi koji su se izbrisali nadoknaditi će se kako reče prof. Jurišić imaginarnim seminarima i na druge načine. Takošer, da znam da studenti moraju imati na kraju 180 ECTS ali su imali mogućnost sami si to rasporediti a na ovaj način ih se ostavlja da ispravljaju "greške" koje su im nametnute. Jednostavno, bez obzira što smo "pokusni kunići" ipak smo studenti i prije svega ljudi :)
Ne želim da me krivo shvatite, ja nisam najgora krava na faksu, samo želim da se dogašaju pozitivne promjene koliko god teško bilo provesti ih. Takošer znam da Vi ne možte puno utjecati na profesore i cijeli sistem školstva, ali vjerujem (ipak sam klasa optimist) da kada biste se izjasnili da neki postupci prema studentima nisu u redu i kada biste prenosili probleme studenata dalje da bi se nešto moglo promijeniti.
Nadam se da me nećete popljuvat, namjera je uvijek dobra :)
Unaprije zahvaljujem

rene_descartes

Post by rene_descartes » 03 Nov 2008, 22:53

I sama si dala odgovor što se tiče oduzimanja bodova koji će biti vraćeni preko seminara.

Studentski zbor je dao sve od sebe da preko predstavnika odrešenih smjerova utječe na plan i program. Svi smo stalno bili u kontaktu s pročelnikom i povjerenicom za nastavu i ukazivali na moguće probleme i propuste. Drugi je problem što pojedini pročelnici i smjerovi ne stoje iza svojih studenata i predstavnika u Zboru, nego im podmeću leša, a u lice im (nam) govore da je sve u redu i da će sve biti riješeno. Predstavnici su dali sve od sebe, ostalo je na smjeru i pročelniku. I meni je žao što na nekim smjerovima to ne pali i što je sustav takav da smo mi ustvari nitko i ništa i da nas neki gledaju s visoka, ali vjerujem da će to ići na bolje, pogotovo kada se institucionalizira ovo sa studentskim savjetnicima o čemu smo danas pričali.

studentski zbor

Post by studentski zbor » 04 Nov 2008, 08:35

Jelena, kolega Rene ti je zapravo sve napisao. Osim jedne stvari. Indirektno si napomenula da mi vaše probleme ne predstavljamo fakultetu, što je u potpunosti netočno. Dobar dio vremena mi utrošimo baš na probleme studenata, i prigovaramo, rješavamo, tražimo, trčimo naokolo i pokušavamo uvijek iz situacije izvući najbolje što možemo. Neki nas čuju, neki čuju pa zaborave, neki nas ne čuju nikako, nažalost. Što možemo napraviti, napravimo, u nekim su nam situacijama ruke ipak vezane.
Još jedna stvar. Postoji hijerarhija. Nije ovaj fakultet baš uvijek sam sebi gazda. Nekada se stvari moraju napraviti, a onda je na profesorima, upravi, nama i vama da se to odradi najbezbolnije moguće. Na primjer- bodovi neki predmeta vas se jesu smanjili, jer je to tako moralo biti, ali dobit ćete ih natrag bez problema. U ovom slučaju čak mi nismo niti trebali nešto urgirati, jer je to bila ideja faksa, ali da se to mislilo prešutno riješiti (što se stvarno ovdje, kod nas, ne bi moglo dogoditi) zasigurno bismo reagirali. I tu se pristupilo vama, nama, svima s ljudske razine, a nismo bili tretirani kao kunići. Pravila se u svemu uvijek mijenjaju s vremena na vrijeme, netko uvijek mora biti uhvaćen usred priče, nažalost. Na sustav nažalost nemamo skoro nikakav utjecaj, nema ga niti faks, ići ga mijenjati je borba s vjetrenjačama.

A ako imaš ikakav konkretan problem na koji možemo utjecati (dakle, da ne uključuje promjenu čitavog sustava), ajde se javi, pošalji mail ili pm pa ćemo nešto konkretno i probati poduzeti.

Pozdrav,
Helena

vcacic

Post by vcacic » 04 Nov 2008, 10:29

Kakve veze ima drastično spuštanje bodova za većinu kolegija, sa usklašivanjem s ostalim fakultetima i Bolonjom uopće?
Na nekim fakultetima je smješno spomenut da imamo radnu grupu koja nosi 3 boda..
S kim smo se mi to uskladili uopće, kad filozofski ima duplo manje kolegija jer za
jedan predmet dobiju dvostruko više bodova nego mi...
Proslijedite moje pitanje profesorima, nek nam konačno objasne zašto otežavaju i sebi
i nama..Imaju problema s prostorom i rasporedom, pa dovraga zašto ste nam natovarili
toliko kolegija na leša...Uskladite se konačno sa drugim fakultetima, jer ovo nema smisla
u jednoj godini minimalno smo morali polagat 16 predmeta da bi prošli, kamo to sve ide
na kraju nitko neće prolazit godinu ak se ovo nastavi jer će polagat po opesgu gradiva
dvije godine u jednoj... Ima li to smisla opće?

vcacic

Post by vcacic » 04 Nov 2008, 10:32

studentski zbor wrote:Jelena, kolega Rene ti je zapravo sve napisao. Osim jedne stvari. Indirektno si napomenula da mi vaše probleme ne predstavljamo fakultetu, što je u potpunosti netočno. Dobar dio vremena mi utrošimo baš na probleme studenata, i prigovaramo, rješavamo, tražimo, trčimo naokolo i pokušavamo uvijek iz situacije izvući najbolje što možemo. Neki nas čuju, neki čuju pa zaborave, neki nas ne čuju nikako, nažalost. Što možemo napraviti, napravimo, u nekim su nam situacijama ruke ipak vezane.
Još jedna stvar. Postoji hijerarhija. Nije ovaj fakultet baš uvijek sam sebi gazda. Nekada se stvari moraju napraviti, a onda je na profesorima, upravi, nama i vama da se to odradi najbezbolnije moguće. Na primjer- bodovi neki predmeta vas se jesu smanjili, jer je to tako moralo biti, ali dobit ćete ih natrag bez problema. U ovom slučaju čak mi nismo niti trebali nešto urgirati, jer je to bila ideja faksa, ali da se to mislilo prešutno riješiti (što se stvarno ovdje, kod nas, ne bi moglo dogoditi) zasigurno bismo reagirali. I tu se pristupilo vama, nama, svima s ljudske razine, a nismo bili tretirani kao kunići. Pravila se u svemu uvijek mijenjaju s vremena na vrijeme, netko uvijek mora biti uhvaćen usred priče, nažalost. Na sustav nažalost nemamo skoro nikakav utjecaj, nema ga niti faks, ići ga mijenjati je borba s vjetrenjačama.

A ako imaš ikakav konkretan problem na koji možemo utjecati (dakle, da ne uključuje promjenu čitavog sustava), ajde se javi, pošalji mail ili pm pa ćemo nešto konkretno i probati poduzeti.

Pozdrav,
Helena
Uz dužno poštovanje molim ime osobe koja je diktirala da se bodovi moraju spustit?

rene_descartes

Post by rene_descartes » 04 Nov 2008, 19:20

Sad su se našli dušebrižnici i počeli se predstavljati kao predstavnici studenata i kao raditi nešto, a dvije-tri godine ni traga ni glasa od njih.

vcacic

Post by vcacic » 04 Nov 2008, 21:49

Ja sam postavio pitanje i očekujem odogovor, a ne izmotavanje fala...
Osim toga kaj ste vi napravili po tom pitanju, ako ćemo baš bit direktni?

Hex

Post by Hex » 05 Nov 2008, 16:31

Evo i ja nesto zelim priupitati studentski zbor.

Tko je organizirao brucosijadu 2006. godine? Kako smo svi onda mogli zajedno imati brucosijadu i naslo se i para i volje za organiziranje?

Da li vi imate kontakte i da li suradjujete sa raznim udrugama sa ostalih fakulteta?

Zašto studentski zbor, odnosno predstavnici udruga nisu malo vise popratili danasnji prosvjed koji se tice svih nas?

Čime se vi uopće kao studentski zbor bavite? Ako mozete molio bih u nekoliko detalja, samo da znamo otprilike.

Hvala unaprijed na odgovorima!

jelena696

Post by jelena696 » 05 Nov 2008, 18:24

Konkretan problem... mislim da je prvo što studenti nemaju poverenja u studentski zbor i misle da ništa ne radite. Ne, ovo nije osobno mišljenje!
Kako mislite da će Vam se studenti obratiti s problemom kada do sada nisu vidjeli ništa konketeno poduzeto s vaše strane. Često čujem da studentski zbor služi samo za pranje para, da ste vi svi tamo iz karijerističko-političkih razloga, da ste osnovani samo kako bi se imao privid da se studente nešto pita...
Osobno, vjerovatno griješim, ali mislim da imate neke ovlasti i da u nekim stvarima uistinu nešto možete poduzet a to neradite :(
Kao vječni optimist vjerujem da se sve loše može izmijeniti, ali je potrebna volja, želja!! :D
npr. danas je bio prosvijed za besplatno školstvo, zašto ga niste podržali? Mene to zanima, zašto Vi niste sada stali iza studenta i podržali ih. Mi možemo izaći na ulice i fućkati ali vi možete Sveučilištu direktno reći da je ovakvo ponašanje nedopustivo! Zašto npr. niste pokrenuli peticju za smanjenje školarina koju bi predali Sveučilištu, ili izašli i podržali nas jer nas ipak predstavljete! Većini ljudi to jako smeta, jer onda imaju dojam da se ulizivate svim ti silnim facama Sveučilišta i borite za vlastita mjesta a ne za studente. Znam da nisu svi takvi, neke osobe koje su u Zboru se uistinu trude ali uvijek bivaju ušutkani. Pa Vi ste tu zbog studenata, bili profesori uz Vas ili protiv Vas, Vi ste tu da žrtvujete za sve studente a ne za svoje stolice...
Upoznata sam šta su napravili udrugama hrstud sa prostorima, znam koliko vas zahebavaju ali amo mi njih malo zahebavat, a?
Ne mogu oni nama ništa kad ih dodje tuisuće studenta lupa na vrata ;)

Hex

Post by Hex » 05 Nov 2008, 18:31

Bravo Jelena, jako dobro si sazela samu bit.Ja isto tako razmisljam. :drinktogether:

angie

Post by angie » 05 Nov 2008, 18:37

Tako je , Jelena. Govoriš moje misli :drinktogether:

vcacic

Post by vcacic » 05 Nov 2008, 18:41

Odkad sam ja krenuo na faks ne oslanjamo se na studentski zbor, već
na vlastite vještine..
Mi smo pisali peticiju prve godine kako bi nam se olakšao upis u novu godinu,
mi smo isposlovali da prenosimo Karbića...sve sami bez studentskog zbora..
Ja bih volio da studentski zbor napiše konkretno šta je napravio u tekućoj
akademskoj godini i što će napraviti na poboljšanju uvijeta studiranja..
Ako niste sposobni organizirat jednu najobičniju brucošijadu, šta vi uopće radite tamo
pa nisu ljudi obavezni vama dolazit i nudit se za organizaciju brucošijade,
već bi vi trebali pronač ljude koji su to sposobni napravit!

Post Reply