Problematični ispiti - pomozimo jedni drugima:)

Forum studenata latinskog jezika Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu
Anche

Problematični ispiti - pomozimo jedni drugima:)

Post by Anche » 29 Jun 2008, 13:04

Dragi moji,
zajedno smo se uvalili u što smo se uvalili pa bi bio red da zajedno pokušamo
i izvaliti van, jel..
Ukoliko netko naiše na neke nejasnoće, a boji se zbog vlastite reputacije vrsnog
znalca latinskog upitati profesora što to zapravo, evo, ovdje se mogu postavljati
neka pitanja, problemi oko ispita...Prof. Demo će nam sigurno biti voljan objasniti
ono što nam neće biti jasno pa eto...
A i vjerujem da će biti nekolicina koja će kužiti baš to što vas muči.
Ako vam nekaj nije jasno, pišite ovdje..
(Znam da će ova tema preko ljeta biti neaktivna, al kaj sad...) lol
plur+

Anche

Re: Problematični ispiti - pomozimo jedni drugima:)

Post by Anche » 24 Oct 2008, 23:29

Društvo, jel itko radio kakvu vježbu za PKA ili semantičke konjunktive?
Ili kojim slučajem prijevod Katiline? :?

ivančica maslačko

Post by ivančica maslačko » 25 Oct 2008, 14:56

erm...ja nisam.jos.a nesto mi govori da necu ni danas..jucer festa, danas festa...
o sutra ce bit gadno :?
kaj je tak tesko?

Anche

Post by Anche » 17 Nov 2008, 02:30

Ok. Ajmo!
Gerund, gerundivi, zamjena gerunda gerundivom. Kome kaj od toga nije jasno?

ellie

Post by ellie » 06 Mar 2009, 14:58

da li bi mi itko od vas studenata latinskog mogao reći kakav je kolegij Rimska književnost 1, razmišljam da si ga uzmem kao TZP..

hvala puno..

ivančica maslačko

Post by ivančica maslačko » 06 Mar 2009, 19:11

pa ovako... predaje ti ju prof.Knezovic=legenda :D
dolazis na predavanja koja nisu obavezna-barem nama nisu bila-a za ispit moras procitati zadanu lektiru(na hrvatskom, bez brige :wink: ) i naucit teoriju tj.pisce. meni osobno je svaka knjizevnost bila zanimljiva jerbo su ti pisci ludjaci. to je nesto sasvim drugacije nego nasa knjizevnost..
jedino sto je mozda zeznuto je sto te na ispitu-koji je usmeni- iz lektire moze pitat i najmanji detalj... ali ako si pises biljeske ne bi trebalo biti problema...
pa eto, ako mislis da bi ti se svidjelo...

ellie

Post by ellie » 08 Mar 2009, 13:08

aha, znači nema kolokvija..samo usmeni na kraju?
a koliko literature otprilike ima za naučit?

Anche

Post by Anche » 08 Mar 2009, 14:09

Ne znam jeste li primjetili, ali više se na studomatu ne mogu prijavljivati izborni kolegiji s drugih smjerova.
Kod upisivanja su vam ponušeni izborni i tzp-ovi koje možete upisati...Provjerite svoj račun za svaki slučaj.

Sime Demo

Post by Sime Demo » 17 Mar 2009, 17:03

Code: Select all

[b]Akuzativ s infinitivom kao subjekt - za one koji žele znati više[/b]

a. Neke gramatike svrstavaju slučajeve infinitiva s kopulativnim glagolom u ACI (to smo učinili mi), a neke ih obrašuju u posebnoj napomeni uz infinitiv kao subjekt (Gortan-Gorski-Pauš, §449).

Akuzativ s infinitivom kao subjekt nije ništa drugo negoli običan infinitiv kao subjekt kojemu je dodan vlastiti 'subjekt' ([i]Errare humanum est.[/i] - Griješiti je ljudski. > [i]Hominem errare humanum est.[/i] - Ljudski je to da čovjek griješi). 

Naš se primjer može razraditi 'generativno':

Polazna je rečenica sa strukturom 'subjekt - kopulativni glagol - komplement':
[i]Marius-S consul-K fit. [/i]Marije postaje konzul.

Ako želimo reći da se čini da on postaje konzul, njegovo postajanje konzulom postaje novi komplement:
[i]Marius-S (consul-K fieri)-K videbatur. [/i]Činilo se da Marije postaje konzul.
[i](Marium consulem fieri videbatur. [/i]- bezlično u latinskom - postoji, ali je rijetko)

Mešutim, naš novi komplement 'utilis' ne odnosi se na [i]'Marius'[/i], već na činjenicu Marijeva postajanja konzulom. Kad se činjenica izražena imenicom i infinitivom gleda kao cjelina, uvijek prelazi u ACI, a slijedom toga i komplementi subjekta moraju prijeći u akuzativ.
[i](Marium-'S' consulem-K fieri)-S utile-K videbatur. [/i]Činilo se korisnim da Marije postane konzul.

[i]Primjer iz GGP §449 'Consulem fieri Mario valde utile videbatur.' [/i]predstavlja istu konstrukciju, samo što je dodan dativ koji izriče kome se čini. Iz konteksta se zna da je Marije to mislio o sebi, tako da bi pretpostavljena potpuna misao glasila. [i]*Marium consulem fieri Mario utile videbatur. [/i]ili [i]*Se consulem fieri Mario valde utile videbatur.[/i]

b. Pasivni glagoli govorenja, pokazivanja, vjerovanja i percepcije kad su u oblicima tvorenima pomoću treće osnove preferiraju ACI, a inače NCI. Mešutim, postoje brojna odstupanja.
[i]Traditum est Homerum caecum fuisse. (cf. Cicero) [/i]Govorilo se da je Homer bio slijep.
[i]Reus damnatum iri videbatur. (Quintilianus)[/i] Činilo se da će okrivljenik biti osušen.

Srdačan pozdrav.

Ioannes

Post by Ioannes » 18 Mar 2009, 14:57

Hvala profesore! Nadam se da ovo jos netko osim mene cita :D

Evo za svaki slucaj jos koji primjer:

"Ipsum consulem Romae manere ad conscribendos omnes, qui arma ferre possent, optimum visum est..." (Livius Ab Urbe Condita)

"At in eo rege, qui urbem condidit, non item. Species enim utilitatis animum pepulit eius; cui cum visum esset utilius solum quam cum altero regnare, fratrem interemit." (Cic. De Officiis)

"Nam Galbam, Africanum, Laelium doctos fuisse traditum est, studiosum autem eum, qui is aetate anteibat, Catonem, post vero Lepidum, Carbonem, Gracchos..." (Cic. Tusculanae Disputationes)

Pozdrav svima.

Anche

Post by Anche » 18 Mar 2009, 15:10

Ja sam pročitala to :)
Iskreno, moram malo to prostudirati. Ovako na prvi pogled djeluje komplicirano. :?

Hvala prof. Demi i Janu :)

Ioannes

Post by Ioannes » 18 Mar 2009, 22:15

Ma kaj bi bilo komplicirano ;)

Ako imas dodatnih pitanja, samo reci - ja cu dati sve od sebe da ti odgovorim, a siguran sam da ce i profesor Demo biti jednako spreman pomoci. Samo se nadam da primjeri, koje sam ja naveo, nisu zakomplicirali stvar, zato sam crveno istaknuo samu srz konstrukcije, da bude nesto jasnije. Mene je inace uvijek frustriralo kad bih u gramatici nasao samo jedan primjer i to od 3 i pol rijeci, tako da mi je ostajalo nejasno kako se koristi u nekom sirem kontekstu. Zbog toga sam dao ove malo duze recenice, da se vidi kako se to sve uklapa u kontekst. U drugom primjeru sam dao i recenicu koja prethodi, da bude jasnije o cemu se radi...

Ako trebas jos koji primjer ili ako je potrebno "secirati" postojece, samo reci (tj. svi vi koji citate, a zeljeli biste razumijeti)

Sime Demo

Post by Sime Demo » 19 Mar 2009, 21:46

Gratias Ioanni ago pro liberalitate eius ad nostrum laborem praeclare faciente.

En libros quosdam discentibus valde utiles propono.

Lingua Latina III & Lingua latina IIII - exercitiorum collectio:
Latine - http://ifile.it/25q8s1j
Anglice - http://ifile.it/hsafmnr

Licet, ergo, vobis in vicem linguas commutare, simul proprium laborem convalidantibus.

Grammatica aliquantum capacior (pro audacibus vestrum):
http://ifile.it/zrx4cuv

Ioannes

Post by Ioannes » 20 Mar 2009, 22:03

Gratias plurimas! Tandem aliquando grammatica eo nomine digna :D

NAMELESS:)

Post by NAMELESS:) » 08 May 2010, 22:45

bok ... jel mi netko molim vas moze odgovorit na pitanja ?? :)
idem u opcu gimnaziju i neznam moram li polagati visu razinu latinskog jezika ?? jako me zanima latinski ali neznam hocu li uspjet poloziti visu, jer su pitanja preteska ...
mogu li uz latinski uzeti bas bilo koji predmet ?? jer me zanima i psihologija(totalno ne vezano XD )
koliko traje studij i mogu li poslije raditi bilo gdje osim u skoli ?
moram li na maturi polagati i povijest ?
hvala unaprijed :)

Post Reply