sociološke 2 po starom programu?

Forum studenata sociologije Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu
Marija

sociološke 2 po starom programu?

Post by Marija » 07 Sep 2009, 17:57

da li je tko bio prošli tjedan? kakva su pitanja? vrijedi li što ona skripta s mail accounta?
hvaaalaa!:)

Balkanibal

Re: sociološke 2 po starom programu?

Post by Balkanibal » 10 Sep 2009, 20:44

Bok! Nabavio sam pitanja sa prvog roka i pošto je danas četvrtak, a ja tek počeo učiti, fakat se nadam da će ih ponoviti.

1. SIMONE DE BEAUVOIR - Muškarac kao samoidentitetni subjekt naspram žene

2. ELIAS - kritika sociologije i ELIASOVA sociologija. ovo su u stvari dva pitanja u jednom, ima se šta za pisat, prava divota

3. GIDDENS - Teorija vremena i prostora

4. HOMANSOVA KRITIKA DURKHEIMA

5. PRAGMATIZAM

Dali ima smisla učiti iz skripte ne znam, znam samo da nemam vremena učiti iz nečeg drugog. Mada je dobro spomenuti kako sve to postoji još bolje objašnjeno u Ritzeru 5-9 poglavlje. Nema van ovaj vikend :( nadam se da će padati kiša da mi bude lakše

Marija

Post by Marija » 12 Sep 2009, 17:49

Hvala. :) Vidimo se ;)

Abraksas
Moderator

Post by Abraksas » 15 Dec 2009, 19:33

Ako tkogod ima kakav popis pitanja sa prethodnih rokova, bilo bi lijepo da ga metne ovdje. Bez okolišanja, jer ispit je prekosutra :idea:
Čovjek može biti i zlurad nad udesom terzitizma.

darchi

Post by darchi » 18 Dec 2009, 11:01

ima li netko možda popis literature za sociološke 2? ispričavam se što takve stvari pitam, nisam bila na faksu neko vrijeme..

darchi

Post by darchi » 18 Dec 2009, 11:08

i o kojoj je točno skripti s mail-accounta riječ?

Abraksas
Moderator

Post by Abraksas » 18 Dec 2009, 11:58

Evo uploadao sam što imam za sociološke 2, iirc skriptirane knjige za usmeni su također unutra:

http://www.filefront.com/15160173/socio ... icicka.rar

darchi

Post by darchi » 23 Dec 2009, 13:47

ne znam kak da ti se zahvalim, stvarno! puno, puno, puno ti hvala! ne mogu ti opisati koliko si mi pomogao!

Abraksas
Moderator

Post by Abraksas » 23 Dec 2009, 16:27

btw neki dijelovi skripte su iznimno nerazumljivi i neodređeni pa ti preporučam da pokušaš nabaviti još pokoju verziju. za prolaz je ovo dovoljno, za trojku i više pak tek ukoliko lutrija pitanja tako odluči ^^

darchi

Post by darchi » 28 Dec 2009, 13:12

misliš, za više od dvojke trebalo bi opširnije ove iste teme pretresti ili je moguće da se pojave i pitanja koja niti okvirno nisu obuhvaćena ovim skriptama?

Abraksas
Moderator

Post by Abraksas » 28 Dec 2009, 17:00

Predlažem da se paralelno uz skriptu svakako radi i RItzer, jerbo kao što rekoh neki su odjeljci skripte opskurni i nije da se iz njih dadu izvući neke suvisle informacije. Za prolaz je skripta dosta, za ocjenu iznad 3 samo ako se potrefe pitanja.

Evo popis pitanja koja su se javljala na dosadašnjim rokovima:

zadnji rok 21.05. 2009.

1.Goffman- dramturgija (socijalni svijet kao pozornica;prednji i stražnji plan; upravljnje dojmom o sebi)
2. Shutz-znacenje i motivi (spadaju u podrucje umwelta i ne mogu biti znanstveno promatrani)
3. Elias- Individualizacija (tipa ne postoje pojedinci nego ljudi, ne govorimo o individuama, vec mrežama individua (pojam figuracije)
4. Homans- teorija razmjene, sukob Homansa i Parsonsa (sukob makro- tipa i psihologista)
5. Giddens- prostor i vrijeme (^^)

rok 28.04.2009.

1. pojam stranca kod Goffmana i Simella (oba su objektivna, Simmelov pak dolazi izvana, Goffmanov je vec unaprijed unutra u skupini)
2. Individualizacija kod Eliasa (vidi 3 gore)
3. virtalna dimenzija kultura kod Castelladsa
4. dva kontinuuma socijalne stvarnosti kod Ritzera (zadnja str u Ritzeru) (mikro-makro i objekt-subjekt kontinuum)
5. 4 dimenzije moderne i njihovi odnosi, Giddens (kapitalizam;industrijalizam;kontrola;vojna moc)

rok prije;

1. devijantnost sa interakcionistickog stajališta (lako)
2. znacenja i motivi kod Shutza (vidi 2. gore)
3. feministicke teorije (ima ih dosta, koja?)
4. pragmatizam i biheviorizam (^^)
5. multipragmaticna znanost kod Ritzera (nabraja 3 paradigme: socijalno-bihevioralna (Skinner), definicionisticka (Weber) te paradigma socijalnih cinjenica( Durkheim))

i sad na roku 29. 06:

1. dva kontinuuma soc stvarnosti (ritzer, ono makro mikro i objekt. subjekt. kontinuum)
2. 4 dimenzije moderne i njihovi pokreti- giddens
3. individualizacija elias
4. stranas goffman / simmel
5. virtualna dimenzija kulture castellas

darchi

Post by darchi » 29 Dec 2009, 12:02

hvala, hvala i još jednom puno hvala!

Abraksas
Moderator

Post by Abraksas » 31 Dec 2009, 09:35

Još jedna napomena: na zadnjem roku iz socioloških 2 se na popisu pitanja našlo jedno tematski vezano za sociološke 1 (Mertonova kritika temeljnih postavki strukturalnog funkcionalizma), tak0 da ne bi bilo naodmet ponoviti i sociološke 1 prije polaganja socioloških 2.

darchi

Post by darchi » 31 Dec 2009, 11:18

super, hvala! drži se Markešić Ritzera! nisam već dosta dugo na faksu bila, ali neke stvari nikako da se promijene.. :lol:

Maristela

Post by Maristela » 17 Jun 2011, 15:44

Je li netko bio na prvom ljetnom roku? Pitanja? Je li se što promijenilo ili je i dalje za pismeni dovoljan Ritzer? Pliiiiiiiiiiiiiiiiz! :cry:

Post Reply